Çocukların "icat çıkarması" için güvenli bir araç: Alya 3-D Yazıcı Desteğinizi Bekliyor!

alya 3d printer yerli 3d yazici

Alya 3D Yazıcı, çocukların yaratıcılıklarını arttırmak ve 3 boyutlu düşünebilme yeteneklerini geliştirmek için tasarlanmış bir üretim aracıdır.
Bu ürün 2013’ten bu yana 3D Yazıcı sektöründe ürün geliştiren Katı Hal ARGE A.Ş. tarafından çocuklara yönelik geliştirilmiştir.Katı Hal Arge A.Ş, TÜBİTAK ve Sanayii Bakanlığı desteği ile kurulmuş bir firma olup, Yıldız Teknik Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi’ndeki atölyelerinde üretimlerini gerçekleştirmektedir. Bu zamana kadar daha çok sanayii tipi 3D Yazıcı üzerine çalışan ekip, bu sefer çocukların ilgisini çekebilecek ve onları üretken olmaya teşvik edecek bir ürün geliştirdiler.

yerli 3d yazici ureticisi Kati hal

 

Bu ürünüde Arıkovanı Platformu üzerinden fonlamaya açtılar. Arıkovanı, geliştirdiğin teknoloji ve inovasyon odaklı projenin hayata geçebilmesi için ihtiyaç duyduğun kaynağa, kitlelerin desteği ile ulaşmak için kullanabileceğin bir platformdur. Türkiye’nin teknolojik gelişimine ve sorunlarına yenilikçi çözümler üreten girişimlere katkı sağlamayı hedefleyen bir sosyal girişimdir.

alya 3d printer yerli 3d yazici cocuklar icin

ALYA 3D PRINTER’IN TEKNİK ÖZELLİKLERİ

Çözünürlük

100-300 mikron.

Baskı Alanı

10x10x10 cm

Hız

50 mm/sn.

Dil

Türkçe

Malzeme

PLA (Nişasta şurubundan mamül organik materyal. Kendisi ve kokusu sağlığa zararlı değil)

Tasarım Yazılımı

Çocuklar için 3 boyutlu tasarım yazılımı mevcuttur. Tüm 3 boyutlu tasarım programlarına uyumludur. 

Ağırlık

4 kg.

Kasa

Güvenlikli kapalı kasa. 

Boyut

30x22x22 cm

Filament Çapı

1.75 mm

 

Katı Hal ARGE A.Ş’nin kurucusu Ahmet Alpat ise kendi sosyal medyasında yaptığı çağrıda bunları paylaştı;

‘Zeynep Alya’nın oyuncaklarını 3D Yazıcı’da yapıyordum. Bazılarını seviyordu, bazılarıyla hiç oynamıyordu. O zaman kendi oyuncağını yapabilse ne güzel olur diye düşünmüştüm. Aklıma çocuklar için bir 3D Yazıcı yapma fikri o zaman geldi.

Öyle bir 3D Yazıcı olsun ki güvenli, şirin, icat çıkarmalarına yardım etsin, çocuklar kendi 3D Yazıcılarını o yazıcıyı kullanarak yapabilsinler, çevrelerinde gördükleri ufak tefek şeyleri bu cihazı kullanarak düzeltebilsinler, teknolojiyi tüketmek için değil üretmek için kullanmalarına yardımcı olsun, zihinsel becerileri de gelişsin diye düşündüm.

Fotoğrafta gördüğünüz cihazı yaptık. Adını da “Alya” koyuk. Alya’nın etrafı tamamen Lego kaplı. Çocuklar yaptıkları tasarımların 3 boyutlu çıktısını alıp cihazın gövdesine takabiliyorlar. Böylece kendi yazıcılarını modifiye edebiliyorlar. (Bu arada Minecraft’la da uyumlu olduğunu belirteyim) Minecraft’ta bir karakter mi çizdiler? Çıktısını alıp cihaza takabiliyorlar. Hatta bu yaptıkları çizimleri internete yükleyip arkadaşlarıyla ve tüm dünyayla paylaşabilecekleri bir platform bile var.

Alya şimdi “Arı Kovanı” platformunda. İster yazıcı siparişi verebilir, isterseniz projenin seri üretime geçmesi için çorbada tuzunuz olsun diye küçük destekler atabilirsiniz. Link burada: https://arikovani.com/projects/75/detail

Not: Alınan her yazıcı için Turkcell de bir tane alacak ve okullara bağışlayacak. Yani kendinize, çocuğunuza, yeğeninize aldığınız bir cihaz ‘

 

alya 3d yazici Ahmet Alpat

 

Evet kendisinin de yazdığı gibi, buradan destek vererek alacağınız her 3D Yazıcıdan bir tane de TURKCELL alacak ve bunu okullara bağışlayacak. Bu şekilde ülkemizin bir çok noktasında ki çocuklar, üretme gücünün farkına varacaklar.

 

Hepimizin çorbada bir tuzu olsun, çocuklara yönelik yerli 3D Yazıcıyı duyuralım. Sizler destekçi olamıyorsanız paylaşımlarda bulunup, çevrenizdekileri yönlendirebilirsiniz.

 

Yerli 3D Yazici desteginizi bekliyor

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.