Dünyanın en ünlü fotoğrafı 3D Yazıcı ile basıldı

 

3d printed afghan girl

Dünyanın en ünlü fotoğrafını 1985 yılının haziran ayındaNational Geographic’nin ‘Afghan Girl’ adıyla kapak fotoğrafı olarak görmüştük. Bu fotoğrafı bu kadar ünlü yapan fotoğrafın sahibi Şarbat Gula’nın gözlerinden, o zaman ki Sovyetler Birliği-Afganistan savaşında ki tüm olan biteni anlatmasıydı. Afgan Kızı keskin bakışlı yeşil gözleri ile o yıllarda ki mültecilerin ve Afganistan savaşının dünyada ki simgesi olmuştu.

 

sarbat gula

 

Bu fotoğraf çekildiğinde Şarbat Gula henüz mülteci kampında öğrenci ve 13 yaşındaydı. Fotoğrafı çeken Steve McCurry, 16 yıl boyunca bu fotoğraftaki Afgan kızının kim olduğunu aramıştı ve 2002 yılında tekrar onu bulmuş ve ikinci bir fotoğrafını daha çekmişti. Bu fotoğrafı da yine National Geographic 2002 yılının nisan ayında yayınlamıştı.

sarbat gula ikinci fotograf

 

Şarbat Gula hakkında belgeselde çekilmişti ama bu konu daha once hiç 3D Yazıcı ile birleştirilmemişti. Türk tasarımcı Erçin Gündüz tarafindan ,orjinali 1985 yılında Steve McCurry tarafından çekilmiş olan ünlü Afgan Kızı, 3D olarak modelledi. Sonrasında ise Türkiye’de 3D Yazıcı Mağazası olarak 3D Baskı hizmeti veren 3Durak tarafından, Projet 660Pro ile renkli olarak üretildi. Bu modele http://shpws.me/JW9q ‘dan ulaşabilir,satinalabilirsiniz.

3d printed afghan girl 2

Afgan Kızı şuan 43 yaşında ve 3Durak ekibi, Şarbat Gula’nın 3D Yazıcı ile basılmış modelini kendisine ulaştırmak istiyor. 45 yaşına gelmeden kendisi ve 3D Figürü olan bir fotoğrafının National Geographic’e kapak olması için dikkatleri 3D Yazıcı Teknolojisine çekmeye çalışıyor.

3d printing afghan girl

 

 

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.