Escher'in İmkansız Resimlerine 3D baskı

Escher'in İmkansız Resimlerine 3D baskı

Ünlü Hollandalı ressam Escher’in illüzyonla dolu sıradışı resimlerini daha önce görmüş olabilirsiniz. Escher göz yanılmalarını kullanarak 2 boyutlu çizimlerinde 3 boyut algısıyla oynayarak şaşırtıcı görüntüler yaratmasıyla ünlüdür. Nerede başlayıp nerede bittiğini anlayamadığınız merdivenler kolonların arkada mı önde mi olduğu anlaşılmayan kuleler Escher’in resimlerini diğerlerinden ayırıyor.

İsrail Teknoloji Enstitüsünden bilgisayar bilimi profesörü Gershon Elber, 3D yazıcıları kullanarak Escher’in işlerinin hayata geçirmek için yeni bir yol geliştirdi. Kendi geliştirdiği CAD programıyla 3 boyutlu modellerde manipülasyonlar yaparak optik ilüzyonlar oluşturabiliyorlar. Oluşturdukları modelleri 3D yazıcıları kullanarak basıyorlar. Böylece Escher’in imkansız resimleri 3D Baskı ile gerçeğe dönüşebiliyor.

3D Baskı

3D Yazıcıların en büyük artılarından biride geleneksel üretim yöntemleriyle hayata geçmesi imkansız olan çizimleri hayata geçirebilmesi. Geleneksel üretim yöntemlerinde kullanılan CNC gibi makinalar parçayı eksilterek üretmekte. Buna karşın, 3D Yazıcılarda ise ürünler üstüste eklenere(additive manufacturing) üretilmekte. Böylece imkansız olan detaylar ve çizimler gerçeğe dönüşebilmekte. Tek yapmanız gereken bilgisayar ortamında parçanın 3 boyutlu çizimi yapmak. Bunun için çeşitli tasarım programları (Solid Works, Rhino, Autocad vb.) kullanabilirsiniz. Sadece emin olmanız gerek şey kullandığınız çizim programının .stl yada .obj uzantılı dosya verebiliyor olması. Çünkü 3D yazıcılar bu 2 dosya uzantısını kabul ediyor. Bundan sonrası ise tamamen tasarımınızı 3D Yazıcıya yüklemek ve gerekli paremetleri(doluluk oranı, baskı kalitesi vb.) girmek.

Sizde çizim dosyanızın 3D Baskısını almak istiyorsanız buradan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Yoruma kapalı.