GoPro Kamera ile 4D Tarama Çalışması

3D Tasarımların ve 3D Tarama verilerinin gösterimi için vazgeçilmez bir araç olan Sketchfab.com, Sanal gerçeklik üzerine de içerik toplamak için kapılarını kullanıcılarına açtığını duyurmuştu. Şimdi ise farklı bir geliştirme ile karşımıza çıktı.

gopro ile 3D tarama yerine 4d tarama

 

TimeSlice Films tarafından gelen bir talep vardı, bu talepte GoPro Kameralarını kullanarak 4D Tarama yaptıklarından bahsetmişlerdi. Ama bu çekimi yaptıktan sonra gösterilmeside ayrı bir sorundu ve bu konuda kendilerine Sketchfab.com’u partner olarak görmüşlerdi. Bu birliktelik sayesinde ortaya çok farklı boyutlara taşınabilecek bir projenin başlangıcı çıkmış oldu.  TimeSlice Films ve Sketchfab heyecanla bu projenin tanıtımını yaptılar ve aşağıda gördüğünüz ilk çalışmalarının sonucunu sergilediler.

 

 

53 Adet GoPro Hero3+ Black Edition kamera kullanılan çalışmada, çekilen görüntüler GoPro Sync teknolojisi ile aktarılıp üzerinde işlem yapılarak 4D  Tarama sonucu elde edilmiştir. Bu veriyi 4D Yapan, hacimsel olarak alınan bir nevi video datasıdır.

Bu ve benzeri çalışmalar ile Sanal gerçeklik için gerekli içeriği çok daha rahat bir şekilde üretebiliyor olacağız ve sketchfab.com’da bu konuda da büyük bir içerik sağlayıcı olmaya devam edecek.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.