NASA 3D Yazıcı İle Robot Kaşif Tasarladı

NASA 3D Yazıcı İle Robot Kaşif Tasarladı

Dünya dışında farklı yaşanabilir gezegen araştırması ,bizim gibi zeki yaşam formları arayışı için teleskoplar,radyo dalgaları kullanıyoruz.Zaman ilerledikçe,mesafeleri kısaltma isteğimiz uzayı keşfetme isteğimiz,bizi yeni teknolojiler üretmeye mecbur kılıyor.Bu sebeble 3d yazıcılar bizim için  çok kullanışlı olmaktadır.Yeni keşifler için farklı teknolojilere ihtiyaç duyduğumuz şu zamanlarda,NASA 3D yazıcı ile PUFFER adlı robot üretimi gerçekleştirdi.

3d yazici robot puffer

Açılıp,katlanabilen gezgini robotu (PUFFER) NASA’nın Pasadena, California’daki Jet Propulsion Laboratory (JPL) tarafından geliştirildi.Küçük ve alçak yerlere gidemeyen robotların yerine PUFFER ile ulaşmayı hedefleyen eden JPL ekibi katlanabilir bir origami tasarımıyla başladı.

nasa robot uretti

 

Şeklini karşılaştığı yüzeye adapte ederek açılıp,katlanabilen PUFFER, dik yamaçlara tırmanma özelliğine sahip.Mojave Çölü’nden kutuplara kadar,çeşitli zor şartlarda test edilen robotun 3D yazıcı ile üretilmiş olması da büyük avantaj sağlamaktadır.

PUFFER’ın tasarımı 45 derecelik eğimleri geçebilmesine,çukurlara veya kraterlere ulaşmasına olanak tanır. Bu mini kaşif robotların,büyük rover’lar için riskli veya ulaşılması zor yerlerde keşif görevlisi olarak kullanılması amaçlanıyor.

puffer 3d yazici robot

Bilim adamları,marstaki bilim araştırmalarında bu çapta küçük robotların mars ta yapılacak bilimi baştan sona değiştirebileceğini dile getirdiler.3D yazıcı ile basılan PUFFER gibi teknolojik robotlar uzay araştırmaları için geleckete çok büyük önem arz ediyorlar. 3D yazıcılar geleceğimizi şekillendirmeye devam ediyor.

 

 

 

 

 

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.