NASA İlk Ticari 3D Yazıcı'yı Uluslarası Uzay İstasyonu'na Koyuyor

Made in Space 3D Yazici

NASA ilk ticari 3D Yazıcısına Uluslararası Uzay İstasyonu üretim merkezinde yer vermek için   harekete geçiyor. 3D Yazıcı firması Made in Space ile partnerlik kuran NASA, Katmanlı İmalat Tesisi’nde (Additive Manufacturing Facility) yer alacak 3D Yazıcı için önümüzdeki salı günü açılış yapacak.

Dünyadan kullanıcılar bu 3D Yazıcıya Made in Space firması aracılığıyla ulaşarak uzayda üretim yaptırabilecekler. Made in Space ürün strateji uzmanı Spencer Pitman “Şimdiden 20 müşterimiz oluştu bile. Bunlar arasında uzayda üretim tabanlı tasarım yarışması düzenleyen liseler, üniversite medikal araştırma merkezleri ve uydu, uzay istasyonu üretimi yapan şirketler alıyor. “

 

Made in Space 3D Yazici 2

 

Made in Space yazıcının üzerinde 2011’den beri çalışmalarda bulunuyor. Firma uzayda yerçekimsiz ortam olduğu için araştırmalarda yerçekimsiz ortam yaratabilmek için bugüne kadar onlarca kez parabolik uçuş adı verilen uçuşlar yaptı.

Peki neden NASA’nın uzayda bir 3D Yazıcıya ihtiyacı var? NASA’ya göre uzaya 1 kilogram obje götürme maliyeti 5000 Dolar’dan daha fazla. Ve her objeden sadece bir adet bulunuyor. Çünkü alan yetersiz ve taşıma maliyetleri yüksek. Bir obje kırıldığında, kullanılamaz hale geldiğinde ya da kaybolduğunda yapılması gereken ise bir sonrali ikmal uçuşunun beklenmesi. Bu uçuşlar ise pek sık aralıklarda yapılmıyor. NASA ise bu soruna 3D Yazıcılar ile çözüm bulmak istiyor. Bu sayede ihtiyaç duyulan obje uzaydaki 3D Yazıcı sayesinde saatler içerisinde üretilmiş olacak.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.