Raspberry Pi Kontrollü 3D Yazıcı

Raspberry Pi Kontrollü 3D Yazıcı

Son yıllarda elektronik tabanlı yaratıcı proje geliştirmede mühendisler, tasarımcılar ve öğrenciler tarafından yaygın olarak kullanılan araçlardan biri de Raspberry Pi. Kredi kartı büyüklüğündeki tek kart bilgisayara olarak tanımlayabileceğimiz Raspberry Pi’den tüm dünyada bugüne kadar 3 milyon satıldı. Son olarak ise Mühendislik öğrencisi Owen Jeffreys tarafından gerçekleştirilen projede Raspberry Pi kontrollü 3D Yazıcı geliştirildi. Dünyada ilk olma özelliği taşıyan bu proje ile Raspberry Pi ile gerçekleştirilen projelere yenisi eklendiği gibi, 3D Yazıcı sektöründe de bir gelişmeye imza atıldı.

8 ayda geliştirilen 3D Yazıcıda yazılımdan elektronik boarda, kasadan sürücü motorlara kadar herşey Jeffreys tarafından tasarlandı. Bir bilgisayara ya da HD ekrana bağlanabilen 3D Yazıcı baskı süreci ile bilgileri ekranda gösteriyor. Şimdilik normal bir masaüstü 3D Yazıcının dörtte biri hızda çalışan makina ilerleyen süreçte daha da hızlanacaktır. Ekstra bir extruder eklenmesi ise eklenecek diğer özelliklerden birisi.

DIY 3D Yazıcılarda Arduino kullanılmasına alışkınız. Open Source ve geliştirilen projelere destek veren güçlü bir topluluğun arkasında olması 3D Yazıcılarda Arduino kullanım nedenlerinin başında geliyor. Diğer yandan Arduino ile karşılaştırıldığında Raspberry Pi Kontrollü 3D Yazıcı geliştirilmesinin ise bir çok faydası var. Küçük bir bilgisayar olarak tanımlayabileceğimiz Raspberry Pi ile 3D Yazıcıya farklı özellikler ekleyerek inovatif yönler katabiliriz. Arduino gibi açık kaynak kodlu olan Raspberry Pi’nin de arkasında ciddi bir topluluğun olması tıpkı bir çığ gibi küçük inovatif projelerin büyüyüp gelişmesine ve sektörün daha iyi noktaya gelmesine çok yardımcı olabilir.

Jeffreys’in katettiği yol diğer 3D Yazıcı üreticilerini heyecanlandırır mı? DIY topluluğu 3D Yazıcılarında Raspberry Pi kullanır mı ? Bu soruların cevabını ise zaman gösterecek. Jeffreys’in çalışmalarını göz önünde bulundurursak bu sorulara ise olumsuz cevap vermek mümkün değil.

 

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Yoruma kapalı.