Ülkelere Göre 3D Yazıcı Sektörü

3D Yazıcılar’ın geçmişi her ne kadar 1980’li yıllara kadar dayanıyor olsada, son birkaç yıl içerisinde hiç olmadığı kadar yaygınlaşmaya başladı. Kullanım oranının üssel olarak arttığı 3D Yazıcılar, farklı disiplinlerden insanlar tarafından(mühendisler, artistler, tasarımcılar, öğretmenler, doktorlar, vb.) farklı uygulamalarda kullanılıyor.

Ülkelere göre 3D Yazıcı kullanım oranlarının değiştiği 3D Yazıcı pazarının dünya lideri ise %38’lik pazar payı ile Amerika Birleşik Devletleri. ABD’yi ikinci sırada %9.7 ile Japonya takip ediyor. Üçüncü sırada ise %9.4’lük pazar payıyla Almanya konumlanmış durumda. Dördüncü, beşinci, altıncı, yedinci ve sekizinci sırada ise sırasıyla Çin(%8.7), İngiltere(%4.2), İtalya(%3.8), Fransa(%3.2) ve Güney Kore(%2.3) yer alıyor.

Ülkelere Göre 3D Yazıcı

Dünya genelinde ise yükselen 4 büyük pazardan söz etmek mümkün.

1-Çin

Dünyanın en büyük üretim endüstürisine sahip Çin er ya da geç gözünü düşük maliyetli üretim şekli olan 3D Yazıcı sektörüne dikecektir. Şu an için yaklaşık %8 olan pazar payı ise, yakın gelecekte çok daha fazla artacaktır. Engineering.com’a göre Çin menşeili 3D Yazıcı üreticilerinin değeri 2 yıl içerisinde 1.6 Milyar Dolara çıkması bekleniyor.

2-Güney Kore

Güney Kore hükümeti dünya sektörü içerisindeki payını arttırmak için son olarak 3D Yazıcı Endüstrisi Geliştire Komünitesi’ni kurdu. 2020’i için 10 Milyon Dolar hedef koyan Güney Kore, 3D Yazıcı sektörünü artırmak için 2.3 Milyon Dolarlık yatırım yaptı.

Güney Kore’li 3D Yazıcı üreticisi Rokit ise 3 yıl içerisinde dünyanın en büyük 3D Yazıcı şirketi olma hedefini belirledi.

3- Yeni Zelanda

Yeni Zelanda hükümeti de Güney Kore gibi 3D Yazıcı sektörüne kayıtsız kalmayarak, okullarda ve  halk arasında 3D Yazıcı kullanımını arttırmaya yönelik bir makale yayınladı.

4- Güney Afrika

Güney Afrika’nın diğerlerini yakalaması için kat etmesi gereken yol çok daha fazla. OpenHardware şirketinin sahibi Peter van der Walt, geliştirdikleri düşük maliyetli 3D Yazıcıları markete yakın zamanda süreceklerini duyurdu.

 

 

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Yoruma kapalı.