Tinkerplay

figure1

Merhaba Arkadaşlar Ipad’ten Tinkerplay uygulamasını açıyoruz.Karşılama ekranımızda bizden doğum tarihimizi istiyor. Doğum tarihimizi ay /gün /yıl olarak giriyoruz ve alttaki Confirm/Onayla tuşuna dokunuyoruz.

figure2

Karşımıza karakter oluşturma ekranı geliyor. + tuşuna basarak boş bir sayfa açıyoruz yada hazır karakterlerden birini seçerek parça parça karakterimizi oluşturmaya başlıyoruz.

figure3

Sağ üst kısımda içten dışa doğru vücut parçaları tanımlanmıştır.

1.Bu bölüme dokunduğunuzda 3,4,5,6,7 numaralı parçaları ortaya çıkacaktır.
2.Bu bölüme dokunduğunuzda hazır karakter modelleri karşımıza çıkacaktır.
3.Bu bölüme dokunduğunuzda vücudun baş kısmının seçenekleri karşımıza çıkacaktır.
4. Bu bölüme dokunduğunuzda vücudun gövde kısmının seçenekleri karşımıza çıkacaktır.
5. Bu bölüme dokunduğunuzda vücudun gövdeyi bacaklara bağlayan kısmın seçenekleri karşımıza çıkacaktır.
6.Bu bölüme dokunduğumuzda vücudun el ve ayaklara bağlanan eklem seçenekleri karşımıza çıkacaktır.
7. Bu bölüme dokunduğumuzda vücudun el ve ayak seçenekleri karşımıza çıkacaktır.

3,4,5,6,7 olan bölümü yukarı kaydırdığımızda aksesuarlar karşımıza çıkmaktadır ancak öncelikle gövdemizi oluşturmalıyız.

figure4

Öncelikle 4 numaralı bölüme dokunarak kendimize bir gövde seçiyoruz. Eğer bir hata yaptığımızı düşünüyorsak yeşil butonun yanındaki geri tuşuna basarak geri alabilirsiniz.

figure5

3 nolu bölüme tıklayarak vücuda bir baş kısmı ekliyoruz.

figure6
5 nolu bölüme dokunarak gövdeyi bacaklara bağlayan parçamızı ekliyoruz. Bir noktaya dikkat çekmek istiyorum. Bağlantı noktasına parçayı yaklaştırdığımızda mavi bir çizgi bize bağlanacak noktanın doğru seçildiğini belirmektedir.

figure7

Diğer 6 ve 7 nolu sekmelere dokunarak eklem,el ve ayak parçalarımızı ekliyoruz.
Modelimizi bitirmiş bulunmaktayız

figure8

Modelimizi bitirdikten sonra arkaplanımızı sol alt sekmeye dokunarak açılan menülerden değiştirebiliriz. Alttaki dağlık resme tıklayarak 4yeni menü karşımıza çıkacaktır. Burdan mekan,gündüz gece,gökcisimleri ekleyebiliriz.

figure9

Ben çölde arka planda güneş ve açık hava olan bir tasarım yaptım.

figure10

Sağ alt kısımdaki menüyü açtığımızda ilk sırada renkler karşımıza çıkıyor. Renk skalasını aşağı yukarı kaydırarak diğer renkleri de görebiliriz. Renklerimizi seçerek vücudun her parçasını istediğimiz renge boyayabiliriz.

figure11

İkinci sekmeye tıkladığımızda desenler karşımıza çıkıyor. Bu bölümden kol bacak bölümlerine istediğimiz bir deseni uygulayabiliriz ancak gövde, el, ayak gibi bazı kısımlara desen uygulanamamaktadır. En üstte silgimiz bulunmaktadır eğer istersek bu silgi aracılığıyla desenleri iptal edebiliriz.

figure12

Üçüncü sekmeye tıkladığımızda ise daha çok 3boyutlu desenler bulunmaktadır. İkinci sekmedeki gibi kol ve bacak kısımlarına uygulayabiliriz.
Ve artık tasarımımız hazır istersek tasarımımızın resmini çekebiliriz veya yeşil butona basarak baskı ayarlarına geçebiliriz.

figure13

Altta bulunan kamera butonuna dokunduğumuzda kaydetme seçenekleri ile karşılıyoruz. Direk olarak mail,facebook,twitter ile paylaşabilir veya iPad fotoğraflara kaydedebiliriz.

figure14

Alt kısımda sol tarafta ölçeklendirme seçeneği bulunmaktadır.

figure15

Ben 150% olarak ölçeklendirdim. Sağ alt kısımda ayarlar kısmına dokunuyoruz.

figure16

Sol kısımdan eğer var ise yazıcımızı seçiyoruz yoksa other diyoruz.

figure17

Other seçeneğini seçtiysek en/boy/yükseklik olarak cm cinsinden yazıyoruz.
Sağ kısımda Output başlığı altında Google drive seçeneğini seçiyoruz ve connect to Google drive seçeneğine dokunuyoruz. Gelen ekranda kullanıcı bilgilerimizi giriyoruz ve drive’a bağlanıyoruz. Son olarak yeşil butona tıklıyoruz.

figure18

Dosyamız upload edilmeye başlıyor.

figure19

Upload işlemi tamamlandığında x e basıp çıkış yapıoruz.

figure20

Bilgisayarımızdan Google drive dosyasını açarak içerisindeki zip dosyasını açtığımızda stl dosyaları göreceğiz bu dosyalarımızı bu dosyaları kendi yazıcımızda basabiliriz